Religia

Ponad osiemdziesiąt procent Marokańczyków to muzułmanie - sunnici. Jednak sposób przeżywania i wyrażania wiary w Maroku jest, między innymi wskutek wpływu tradycji berberyjskich, bardzo specyficzny. Wielką popularnością, zwłaszcza na prowincji, cieszy się sufizm - mistyczny prąd islamu.


Rozpowszechniony zwłaszcza wśród Berberów jest kult świętych mężów zwanych Marabutami. To suficcy święci mężowie - mędrcy i asceci. Cieszą się wśród wiernych ogromnym szacunkiem ze względu na barakę, czyli błogosławieństwo którego mogą udzielić, a któremu przypisuje się wielką moc. Uważa się między innymi, że baraka może uleczyć nawet najciężej chorych. 


Świętymi miejscami dla wyznawców sufizmu są także groby Marabutów, lub ich pustelnie.


Z sufizmem wiąże się jeszcze jeden ciekawy rys. Jako że jest on staraniem o osiągnięcia zjednoczenia z Bogiem, nie brak w nim praktyk transowych. Podobnie jak słynni derwisze, marokańscy sufi próbują osiągnąć jedność z Najwyższą Istotą dzięki muzyce. Popularne jest zwłaszcza rytmiczne recytowanie 99 imion Allaha przy wtórze bębenków i instrumentów strunowych. Samo recytowanie imion także jest popularna modlitwą.


Służy do niej specjalny różaniec - element zaczerpnięty z kultury hinduskiej, a który chrześcijanie z kolei zapożyczyli od muzułmanów. Zdobiony różaniec o dziesięciu paciorkach owinięty wokół nadgarstka jest częstym elementem ubioru marokańskich mężczyzn. Może być też dobrą pamiątką z Maroka, nie tylko ładną, ale też i przypominającą o bliskości kultur i religii.

Kreator www - przetestuj za darmo