Rabat

Stołeczne miasto założone zostało w roku 1150 przez sułtana Abd Al-Mumina z dynastii Almohadów, w pobliżu wcześniejszej rzymskiej osady Sala Colonia. Było to ufortyfikowane obozowisko dla wypadów wojennych na Półwysep Iberyjski. Od początku XVII w. stało się miejscem osiedlania muzułmanów wypędzanych przez chrześcijańskich władców z terenów Półwyspu Iberyjskiego. Przez stulecia stanowiło centrum piractwa w zachodniej części Morza Śródziemnego.


W roku 1911 Rabat znalazło się pod okupacją francuską. W 1912 r. Francuzi przenieśli z Fezu do Rabatu stolicę uczynionego nad Marokiem protektoratu. Stolica, leżąca nad morzem, miała ten atut, że w razie rebelii łatwiej byłoby ją obronić i zaopatrzyć. Wpłynęło to na znaczny rozwój miasta. Po odzyskaniu niepodległości w 1956 r. Rabat pozostał siedzibą króla i rządu. Pozostałości rzymskiego miasta Sala Colonia można do dziś oglądać wewnątrz murów potężnej nekropolii Szella z XIII w.


Z potężnych fortyfikacji zbudowanych za panowania Almohadów w XII w. pozostały cztery bramy. Najokazalsza z nich to Bab ar – Rouah, czyli Brama Wiatrów. Tworzy dziś północno – zachodni narożnik obwarowań królewskiego zespołu pałacowego. Z tego samego okresu pochodzi Bab Udaja - główna brama wjazdowa do miasta. Najbardziej znany zabytek Rabatu to Wieża Hasana.


Wznosi się nad mostem, nad rzeką Bu Regreg. Jest to jedyna pozostałość z niedokończonego, potężnego meczetu Jakuba al – Mansura. Budowlę zaczęto wznosić w 1195 r. Minaret liczy 44 m wysokości, choć w założeniu miał być wysoki na 60 m. Niedokończony meczet został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1755 r. O wielkości jego założenia może świadczyć tylko niszczejący las kolumn. W miejscu tym, już w XX w. wzniesiono w tradycyjnym marokańskim stylu mauzoleum Mohammeda V - ojca obecnie panującego króla Mohammeda VI. Strzeżone jest przez członków Gwardii Królewskiej.

Najlepszy widok na miasto i ujście rzeki Bu Regreg do Atlantyku jest z twierdzy Kazby Udaja. Wznosi się ona na górującym nad Rabatem wysokim wzgórzu.
Kreator www - przetestuj za darmo