Marrakesz

Stolica handlowa Maroka i jedno z najbardziej egzotycznych tutejszych miast. Niegdyś liczący blisko 1,5 mln mieszkańców Marrakesz, był stolicą kraju. Dziś jest czwartym pod względem wielkości miastem i uchodzi za stolicę południowej części kraju. Leży u podnóża Atlasu Wysokiego, na średniej wysokości 465 metrów. Sercem Marakeszu jest plac Dżemaa el-Fna, na którym koncentruje się życie miasta.


Nad placem góruje samotny minaret meczetu Kutubijja. Budowę minaretu rozpoczęto w 1158 r. Jest on klasycznym przykładem architektury marokańsko - andaluzyjskiej. Znacząca część starej mediny w Marrakeszu to suki, na których można kupić wszelkiego rodzaju pamiątki oraz przedmioty codziennego użytku. Po południu rozstawia się tu kilkadziesiąt straganów oferujących wszelkie atrakcje kulinarne. Można zacząć od kebabów, kuskusu, tajine, a skończyć na… gotowanych ślimakach, czy żołądkach wielbłądów.


Guéliz to nowo wybudowana przez Francuzów dzielnica Marrakeszu, która tętni życiem bardziej niż inne części miasta. Aleja Mohammeda V jest pełna barów i restauracji, kryty targ zaś oferuje mnóstwo owoców i warzyw. W Marrakeszu warto także odwiedzić Muzeum Dar Si Said, w murach którego mieścił się niegdyś pałac Si Saida - syna wezyra Marrakeszu. W muzeum można obejrzeć wyroby z miedzi, ceramikę, wspaniałe dywany z Atlasu, kilimy, berberyjską biżuterię oraz przedmioty domowego użytku.


Dla zainteresowanych oryginalną architekturą interesujący będzioe także pałac El-Badi, zwany „Nieporównywalnym” oraz El-Bahia – pałac „Błyszczący”.

Kreator www - przetestuj za darmo