Kuchnia Marokańska

Marokańska kuchnia stanowi niezwykłe połączenie kuchni arabskiej, berberyjskiej i francuskiej. To gratka dla amatorów potraw mocno doprawionych aromatycznymi przyprawami. Wkład berberyjski to daktyle, kasze, mleko i chleb. Arabowie sprowadzili z Andaluzji oliwki, oliwę, orzechy i zioła, a także inne przyprawy. W większych miastach śniadania natomiast je się na francuską modłę: rogaliki z dżemem popija się kawą.

Podstawą diety jest w Maroku kuskus podawany na różne sposoby - z mięsem, z gulaszem, czasem na słodko z owocami. Drugim filarem marokańskiego posiłku jest tadżin - gulasz z mięsa i warzyw, doprawiony mocno i zmieszany z ziołami. Gotuje się go w tradycyjnym niskim, glinianym garnku z wysoką stożkowatą pokrywką. Je się go z chlebem, najpierw zjadając sos, później warzywa, a na końcu zaś mięso. 

Ciekawą potrawą jest berberyjska meszwi. To jagnię pieczone na powietrzu, przyprawione szafranem, podawane z kebabem z serca i wątroby zwierzęcia.

Miłośnikom egzotyki polecamy arabską pastillę. Jest to potrawa z mielonego mięsa gołębia, jaj, cytryny, szafranu i cukru. Wszystko to ułożone warstwami, poprzedzielane jest warstwami delikatnego ciasta. Można ją dostać zarówno na ulicznych straganach ( zwłaszcza w Fezie), jak i w restauracjach. 


Tym, którzy nie wyobrażają sobie obiadu bez zupy warto polecić harirę - gęstą zupę z baraniny, soczewicy, pomidorów, cebuli, czosnku, świeżych ziół i przypraw. Wegetarianie znajdą wersję bez mięsa, zwaną marakszija. W Maroku popularną zupą jest także swojski rosół z kurczaka. Oczywiście, doprawiony miejscowymi przyprawami, co daje niezwykle interesujący efekt.


Na deser podaje się w Maroku świeże owoce, ewentualnie słodkie naleśniki z miodem.


Do posiłku pija się w Maroku najczęściej miętową, orzeźwiającą herbatę. Jest to chińska zielona herbata parzona z gałązką mięty. Można zamówić też jedną z licznych wariacji na temat kawy z mlekiem: czarną kawę (qahwa kehla/cal noir), kawę złamaną odrobiną mleka (qahwa mherresa/ cafe cass), kawę pół na pół z mlekiem (ness-ness), zwykłą kawę z mlekiem (qahwa hlib/caf au lait) i bardzo słabą kawę, w której większość zawartości filiżanki stanowi mleko (hlib mherrs). Czasem też dodaje się do kawy odrobinę pieprzu, kardamonu lub innej przyprawy.

Kreator www - przetestuj za darmo