Ciekawostki

Małżeństwo jest w kulturze Maroka czymś, bez czego nie można sobie wyobrazić życia. Mówi się tam nawet: kobieta bez mężczyzny jest jak ptak bez gniazda. Nie tylko kobieta jednak: muzułmański mężczyzna nie powinien długo zostawać w bezżeństwie. Ile to jest zbyt długo? To zależy. Na wsiach może to być kilka lat od osiągnięcia dojrzałości seksualnej. Chociaż nie jest to popierane przez liberalne władze, Berberowie żenią nieraz 12 - 13 letnie dzieci.

Dlatego też nie należy dziwić się pytaniom o stan cywilny, ewentualnie ilość dzieci, czy przyczyny bezżenności. Tam nie jest to żadnym tabu. Sprawy związane z małżeństwem budzą za to zdrową i naturalną ciekawość Marokańczyków. Kobiety po 25 roku życia nie powinny być też zdziwione propozycjami matrymonialnymi. Ich stan jest w miejscowej kulturze na tyle niezwykły, że budzi współczucie mężczyzn, chcących od tego stanu kobietę wyzwolić. 


Przestrzeń publiczna w Maroku jest wyraźnie podzielona na strefy męskie i kobiece. Do mężczyzn należą kawiarnie, do kobiet - podwórka i ulice. Kobieta pojawiająca się w miejscu zarezerwowanym dla mężczyzn łamie pewne tabu. Na szczęście cudzoziemki mają pewną taryfę ulgową. Mogą jednak poczuć się niezręcznie wchodząc do gwarnego, zapełnionego przez mężczyzn miejsca, w którym nagle, tuż po ich wejściu zapada cisza.
Kreator www - przetestuj za darmo