Casablanca

Licząca oficjalnie 3,2 mln mieszkańców (miejscowi twierdzą, że od 5 do 8 mln) Casablanca  to największe miasto oraz najlepiej rozwinięty ośrodek przemysłowy i portowy w Maroku. Aglomeracja zaczęła się rozwijać stosunkowo niedawno, w dobie francuskiego protektoratu, kiedy Casablankę (popularnie zwaną Casa), ustanowiono centrum gospodarczym kraju. Małe rozmiary mediny wskazują jak niewielkie było miasto, zanim wkroczyli tu Francuzi ze swoim ambitnym programem rozbudowy, a właściwie wzniesienia od podstaw wspaniale rozplanowanego ośrodka urbanistycznego z szerokimi bulwarami, parkami i fontannami oraz imponującymi budynkami użyteczności publicznej, utrzymanymi w stylu mauretańskim.


Obecnie w tutejszym porcie przeładowuje się blisko 60% przewozów morskich kraju, przy czym lwią część eksportu stanowią fosforany. Ponieważ nie jest to naturalny port, akwen, w którym cumują statki, oddzielono od Atlantyku pirsem o długości 3180 m. Kwitnąca gospodarczo Casablanca przyciągała i nadal przyciąga Marokańczyków spragnionych sławy, majątku albo po prostu lepszych warunków życia.


Tak jak we wszystkich dużych aglomeracjach - napływ z prowincji ludności szukającej pracy spowodował pojawienie się bidonvilles (slumsy). Mimo prób ograniczenia tego zjawiska, susze doprowadziły do ponownego wzrostu migracji ludności do Casablanki.


Wielu z tych, którzy przybyli tutaj z nadzieją na poprawę swego losu, żyje w biedzie, a stosunkowo niewielka liczba zamożnych pozostaje w uderzającym kontraście z mnogością żebraków, prostytutek i ubogich rodzin. Na tle niezwykłej białej zabudowy kolonialnej z lat przedwojennych, duże wrażenie na przybyszach robi miejscowa ludność. Zakazy odnoszące się do kobiet i mężczyzn są tutaj respektowane w mniejszym stopniu niż w innych marokańskich miastach. Młodzi ludzie chodzą na plaże i do klubów, nie ukrywają swojej urody i są tak samo swobodni jak młodzież z bogatych krajów europejskich. Rzadko widuje się kwefy – kobiety noszą krótkie spódniczki, okulary przeciwsłoneczne i buty na wysokich obcasach.

Kreator www - przetestuj za darmo