Atrakcje Turystyczne

Miłośnikom poznawania obcych kultur z pewnością przypadną do gustu starówki Marrakeszu i Rabatu. W tym pierwszym interesujący jest zwłaszcza suk - bazar znajdujący się, jak we wszystkich miastach arabskich, w centrum miasta. W labiryncie uliczek mieszczą się tysiące kramów, na których można kupić niemal wszystko - od owoców, przypraw czy kubka wody po dywany, bursztyn i biżuterię.


Swoje warsztaty mają tam też drobni rzemieślnicy. Wśród nich znajdują się nawet dentyści, wyrywający zęby bez znieczulenia, czy choćby dezynfekcji narzędzi. Obejrzeć można występy akrobatów, zaklinaczy węży i skorpionów, tancerzy, posłuchać tradycyjnej muzyki, przegrać (lub rzecz jasna wygrać) majątek w rozmaitych grach hazardowych... Wszystko przy akompaniamencie setek podniesionych głosów - wszak żadna transakcja na takim bazarze nie może się obejść bez targowania się. Jest ono nieodzownym elementem sprzedaży zarówno dla klientów, jak i dla kupców. 


Starówka Rabatu kryje wiele pozostałości historii Maroka. Zobaczyć w niej można między innymi pozostałości rzymskiego miasta założonego na miejscu dawnych berberyjskich osad - Sala Colonia. Znajdują się one w obrębie średniowiecznych fortyfikacji. Pozostałością po nich są pochodzące z XIII wieku cztery bramy miejskie. Najbardziej znanym zabytkiem Rabatu jest Wieża Hasana.


Jest to pozostałość niedokończonego minaretu, którego budowę zaczęto w połowie XII wieku. Dziś liczy ona 44 metry wysokości, jednak według pierwotnych planów miała ona mieć aż 60. O rozmachu rozpoczętej budowy świadczy dziś jedynie otaczający Wieżę las kolumn. Obok niej stoi także mauzoleum Mohammada V, ojca obecnie panującego króla. Nad miastem góruje twierdza Kazby Udaja - położona na wysokim wzgórzu potężna, arabska fortyfikacja. 


W Rabacie znajduje się też bogato wyposażone Muzeum Archeologiczne, w którym można obejrzeć wiele eksponatów pochodzących z całego okresu historii miasta, począwszy od czasów rzymskich. W Muzeum Sztuki Marokańskiej) zobaczyć można z kolei liczne wytwory kultury ludowej.

Kreator www - przetestuj za darmo